2022 SEASON
EDITION

MAIN CATEGORY

BEST WINTER EDITION
THE MAJESTIC ADVENTURE OF THE EXTRAORDINARY COMMITEE – Sandra Belela Lopes

BEST SHORT
SASHKA. A SOLDIERS DIARY Kirill Zaitsev

BEST FEATURE
SECOND CHANCESRick Walker

BEST DOCUMENTARY
EYE OF THE STORMBrooke Harris Wolff

BEST VIDEO/CLIP
SPACE TABLE SYMPHONY – Mayk Azzato

BEST ANIMATION
LIFEBLOODNicholas Tory

BEST MICROFILM
THE MAJESTIC ADVENTURES OF OFELIA DE SOUZASandra Belela Lopes

BEST WEB/TV SERIES
THE STUDIOCengiz Dervis

ADDITIONAL CATEGORY

BEST DIRECTOR
GROUNDS OF HOPELionel BERNARDIN

BEST FIRST TIME DIRECTOR
IDINeo Apelian

BEST SCREENPLAY
THE DUNES Martin Copping

BEST ACTOR
MARTIN COPPING – The Dunes

BEST ACTRESS
ALISON STOVER – The Four Walls Of Charlotte Moreland

BEST SUPP ACTRESS
SORAHYA PINVILLE-ASPILAIRE – Grounds Of Hope

BEST CINEMATOGRAPHY
MARTHA’S DAY Sofia Monzerratt

BEST PRODUCTION DESIGN
THE MAJESTIC ADVENTURES OF OFELIA DE SOUZASandra Belela Lopes

BEST ORIGINAL SCORE
ART MINUTE 1 – THE PERFECT SELFIESune Køter Kølster

BEST COSTUME
THE MAJESTIC ADVENTURES OF OFELIA DE SOUZASandra Belela Lopes

BEST VISUAL EFFECTS
UNBOUND EVILVjekoslav Katusin

BEST MAKEUP
THE MAJESTIC ADVENTURES OF OFELIA DE SOUZASandra Belela Lopes

BEST DRONE
EDINBURGH FROM THE SKIESDouglas Vernimmen, Robbie Dickson, Simon Williamson & Gustavo Goncalves

BEST DRAMA
BLUE MOONEmily Ruhl

BEST COMEDY
MAMMASCarine Hazan

BEST FANTASY
KALA Carlo Falconetti

BEST SCI-FI
MAX AND BENA’S QUARANTINE WEDDING Micah Chambers-Goldberg

BEST ACTION
LOLA Nicolas Bosc

BEST HORROR
HEFrank Dell’Oro

BEST FANFILM
THE FAIR TRADE : A STAR WARS FAN FILMMarty Sliwinski

BEST EDITOR
COLDClaire Coaché & Lisle Turner

BEST ENSEMBLE
RESETNJ Brown

BEST EXPERIMENTAL
QING QONG Bele Marx & Gilles Mussard

BEST SCRIPT
THE FRANCOPHILEBrett Howard Nelson

BEST ROMANCE
WE TOO TOGETHER – Deborah Hadfield

BEST TEASER
GROW GREEN WILD WINDS – Grace Dunn

AUDIENCE AWARD (Special Award)
METUBE: AUGUST SINGS ‘UNA FURTIVA LAGRIMA’ – Daniel Moshel

HONORABLE MENTION

BEST SHORT: THREE MEETINGS OF THE EXTRAORDINARY COMMITEE Jones
BEST SHORT: THEN, AGAIN  Edward Thompson & Hannah Richardson
BEST FEATURE: 8:37 REBIRTHJuanita Peters
BEST DOCUMENTARY: BELLA CIAO, SONG OF REBELLIONAndrea Karena Vogt
BEST VIDEO/CLIP: METUBE : AUGUST SINGS “UNE FURTIVA LAGRIMA”Daniel Moshel
BEST ANIMATION: FAVALOROEdgar R. Ruiz Lozano & Nora E. Márquez Munguía
BEST MICROFILM: MICHAEL STONE, RENAISSANCE MAN SPOKEN WORDWalther Neto
BEST WEB SERIES: PARIS, PARIS – Dominic Desjardins
BEST DIRECTOR: ADRIAN PARR & SEAN HUGHES – Thirsty & Drowning In America
BEST FIRST TIME DIRECTOR: FAHD FAYZ – Diyar Hisma
BEST FIRST TIME DIRECTOR: THOMAS LEO GALLAGHER & DAVID GIBSON – Amen-Amen-Amen: A Story Of Our Times
BEST ACTOR: SZABO MATÉ – The Devoted
BEST ACTRESS: MARCIA CARROLL – Jaded
BEST ACTRESS: KATE ROBERTSON PRYOR – Deployed
BEST ORIGINAL SCORE: THE DESIRE TO LIVEAlan Derian
BEST COSTUME: EXILED – A STAR WARS FAN FILMJoshua Garretson
BEST VISUAL EFFECTS: DISTANCERichard Schertzer
BEST DRAMA: SECOND CHANCESRick Walker
BEST COMEDY: SUCHTPOTENTIALFranz Josef Danner
BEST HORROR: JESTERMax Albrecht
BEST FANFILM: MILES BEHIND : A SPIDER-MAN FAN FILM Tito Guillen
BEST EDITOR: THE DESIRE TO LIVEMariam Avetisyan
BEST ENSEMBLE: SPECIAL VINTAGEKlaudia Lanka
BEST EXPERIMENTAL: KARUNA Lolita Bhaduri
BEST EXPERIMENTAL: PRÉLUDE A LA LUNE Miguel Raymond
BEST SCRIPT: A SHOT FOR FREEDOM Giuseppe De Vuono
BEST SCRIPT: CODE 10 Matthew Margo

MAIN CATEGORY

BEST SPRING EDITION
RELATIVITY – Jules Rebuffat, Hugo Astesano, Guillaume Hulot, Loic Remy, Loic Ciaux, Benjamin Matthys

BEST SHORT
AION Giulio Meliani

BEST FEATURE
MYSTERIOUS CIRCUMSTANCE : THE DEATH OF MERIWETHER LEWISClark Richey

BEST DOCUMENTARY
EXPLORING THE PACIFIC NORTHWESTIan Nelson

BEST VIDEO/CLIP
DESTINATION – Chen Lu

BEST ANIMATION
THE END – Alexandria Siah

BEST MICROFILM
AS USUALBaptiste Darricarrère

BEST WEB/TV SERIES
AVOCADO TOAST THERE SERIES SEASON 2Sam Coyle

ADDITIONAL CATEGORY

BEST DIRECTOR
ANA GARCIA RICOOn Your Behalf

BEST FIRST TIME DIRECTOR
NEIL ASTIER & ACHILLE DE SAN NICOLAS Bonjour Bonheur

BEST SCREENPLAY
BLACK CONSTELLATION Jaime Urquiza

BEST ACTOR
WIKTOR SIMONSEN – The Crossing

BEST ACTRESS
CÉLINE BERTI – Call Me

BEST SUPP ACTRESS
MARY WALL – The Eve

BEST SUPP ACTOR
SONNY MARINELLI – MYSTERIOUS CIRCUMSTANCE : THE DEATH OF MERIWETHER LEWIS

BEST CINEMATOGRAPHY
ON YOUR BEHALF Ana Garcia Rico

BEST PRODUCTION DESIGN
VANCOUVERChicago Puppet Studio

BEST ORIGINAL SCORE
MEET MY PET MONSTERKris Asgharzadeh & Larry Coppotelli

BEST COSTUME
MYSTERIOUS CIRCUMSTANCE : THE DEATH
OF
MERIWETHER LEWIS
Carron Clark

BEST VISUAL EFFECTS
RELATIVITYJules Rebuffat, Hugo Astesano, Guillaume Hulot, Loic Remy, Loic Ciaux, Benjamin Matthys

BEST MAKEUP
YORKTOWN : A TIME TO HEALKatie Mckinney, Leah French ,
Ilea Wakelin, Aryn Davidson, Nate
Bright

BEST DRONE
NEON WAVESAlex Nye

BEST DRAMA
NEXT ONEGuglielmo Poggi

BEST COMEDY
BONJOUR BONHEUR Neil Astier & Achille de San Nicolas

BEST FANTASY
GLORY & INJUSTICE Jamieson Tabb

BEST SCI-FI
THE BALLERINA – Shan Li

BEST ACTION
SIFU THE REVENGE Benjamin Colussi

BEST HORROR
RESURRECTED Ismail Albukhari

BEST FANFILM
YORKTOWN : A TIME TO HEALDa Han

BEST TEASER
UNDER A BAD MOON Bruce Marcho

BEST EDITOR
MYSTERIOUS CIRCUMSTANCE : THE DEATH OF MERIWETHER LEWIS Keita Ideno

BEST ENSEMBLE
UNCUT Mark Hensley

BEST EXPERIMENTAL
ARTISTIQUE Kristýna & Kryštof Jankovec

BEST SCRIPT
MONSTRASamantha Garcia & Allison Garcia

BEST ROMANCE
NEED – Stephen Rota

AUDIENCE AWARD (Special Award)
FIELD OF MIRACLES – WOODEN WHALESMARIA PRONINA

HONORABLE MENTION

BEST SHORT: HIMMLER’S CAT Ugo Bussi
BEST FEATURE: TRES  Carlo Alvarez
BEST DOCUMENTARY: WERAPARAClaudia FIsher, Felipe Paz
BEST VIDEO/CLIP: BEYOND THE RIVERWen-Chun Cheng
BEST VIDEO/CLIP: BRING IT BACKJohn D Cranman
BEST VIDEO/CLIP: THANK YOU ALL I’M FINEFabien Constant
BEST ANIMATION: SPOON – Arthur Chays
BEST ANIMATION: BON APPETIT!David Guo
BEST ANIMATION: LE RENDEZ-VOUS DES ARTSWalter Rastelli
BEST MICROFILM: SHINE Theodore Daley
BEST MICROFILM: MASCARA Luli Brindisi, Alesso
BEST WEB SERIES: TAPEArnaud De Grandry, Anne-Sophie Soldaini
BEST WEB SERIES: THE CLOAKED REALM “TUNNEL 23”Marisa Cohen, Peter Issac Alexander
BEST DIRECTOR: SCILLA ANDREEN – RACE TO BE HUMAN
BEST FIRST TIME DIRECTOR: EMANUEL VAZQUEZ SANTANAKEEP ON LOOKING
BEST SCREENPLAY: A SILENT CALL : CAN ANYONE HEAR ME ?Ana A Prickett Braunstein
BEST ACTOR: Kevin Mc NallyON YOUR BEHALF
BEST ACTOR: Lionnel AstierBONJOUR BONHEUR
BEST ACTRESS: Alix BénézechWE ARE
BEST SUPP ACTOR: James Shigeta YORKTOWN : A TIME TO HEAL
BEST CINEMATOGRAPHY: GUARDIANS OF PARADISE Ivan Maria Friedman
BEST CINEMATOGRAPHY: DEAR SISTERAmy Catherine Welch
BEST PRODUCTION DESIGN: AVOCADO TOAST THERE SERIES SEASON 2Sam Coyle
BEST ORIGINAL SCORE: THE ROOTS OF YOU Viktor Ingi Guðmundsson
BEST COSTUME: BONJOUR BONHEUR Anne-Gaëlle Daval
BEST VISUAL EFFECTS: ANY WITCH WAY Daniel Hagler, Michael Sabbagh
BEST MAKEUP: MEMORIES Sebastian Pink
BEST DRAMA: GIRL ON HE LEDGE – Paul Arthur Rothman
BEST COMEDY: KISTIMAAT – Chowdhury Asif Jahangir
BEST FANTASY: LAMINAE VERITATIS – Axel Paulous
BEST SCI-FI: DESTINATION MARFA – Andy Stapp
BEST HORROR: I LOVE THEM, I LOVE THEM ALL – Gaultier Barra
BEST FAN FILM: RIDDLE ME THIS – Ben Heald, Mark Haggett
BEST FAN FILM: WHAT IF? BATMAN – Samuel Ali
BEST EDITOR: ONCE UPON A TIME IN A WHEELCHAIR – Julien Marie
BEST ENSEMBLE: YORKTOW : A TIME TO HEAL – Da Han
BEST EXPERIMENTAL: MAN WITH SHADOW – Ema Kugler
BEST EXPERIMENTAL: FACE – Sophia Kyriacou
BEST SCRIPT: FLASH CARD – Joseph Stephen Meadows